Wielu z Was uważa smartfony za urządzenia tak niezbędne, że nie rusza się bez nich z domu. Ile chwil uwieczniliście fotką zrobioną za jego pomocą nawet podczas zwykłego spaceru z psem? Poręczny rozmiar, to z pewnością zdecydowany plus dla każdego amatora. Choć producenci prześcigają się w możliwościach oraz rozdzielczości tej małej, wbudowanej kamerki, wciąż pozostaje ona w tyle za aparatami z obiektywami. A gdyby tak dało się nieco rozszerzyć możliwości komórkowego aparatu za pomocą jednego i taniego gadżetu jakim są obiektywy do smartfonów?

 

Gdzie można kupić obiektywy do smartfonów?

Ja swój zestaw obiektywów nabyłam ok. rok temu w Biedronce. Ceny tych małych szkiełek wahają się pomiędzy 20-30zł. Nie jest ona zatem wygórowana. Nie spodziewajmy się fotografii na miarę wielkich czasopism, ale z pewnością da się za ich pomocą świetnie pobawić. Oczywiście powstały większe i droższe wersje, które oferują większe możliwości, ale dziś chcę się skupić na tym, co każdy może nabyć bez większego problemu. Z pewnością wciąż możecie dostać je na amazon.com, ebay.com, jak i w wielu Internetowych sklepach. Polecam poszukać, jeśli lubicie eksperymentować ze swoim telefonem, ale nie potrzebujecie kupować drogiego i profesjonalnego sprzętu.

 

 

Z czego składa się zestaw obiektywów do smartfona?

Najczęściej oferowane zestawy zawierają trzy obiektywy (macro, szeroki kąt i rybie oko), klips mocujący, osłonki do szkiełek i materiałowy woreczek ze ściągaczem do przechowywania. Pomimo niskiej ceny zestaw wygląda dosyć solidnie, a szkiełka wykonane są faktycznie ze szkła, nie z plastiku. To duży plus, szczególnie przy takiej cenie. W dodatku klips posiada specjalne gumeczki ochronne, więc nie ma obaw, by porysował nasz telefon. Trzyma dosyć solidnie, nie ma też obaw, by dobrze nakręcone szkiełko wypadło z niego.

 

 

Jak używać obiektywy do smartfonów?

Użycie obiektywów jest bardzo proste. Wystarczy wybrać szkiełko, które chcemy użyć i nakręcić je delikatnie na klips w miejscu okręgu z gwintem. Jest on dość mały, więc nie stosujmy zbyt dużej siły, by go nie przekręcić. Następnie klips mocujemy szkiełkiem dokładnie na oczku naszego telefonu. Teraz można już robić zdjęcie 🙂

Z pewnością wielu z Was wpadło w lekką konsternację, gdy chcieliście wykonać zdjęcia za pomocą Wide Angle (ang. szeroki kąt). Nie da się go nakręcić bezpośrednio na klips, gwint nie pasuje. Zanim pobiegniecie do sklepu z reklamacją, nakręćcie to szkiełko najpierw na soczewkę Macro. I teraz wszystko działa jak należy! Zakres widoczności naszego kadru zdecydowanie poszerzył się, ale nie bez wad. Widać delikatnie zniekształcenie na brzegu zdjęcia. Jednak nie jest ono na tyle drastyczne, by psuło fotkę. Dodatkową trudność może nastręczać zrobienie zdjęcia za pomocą samej soczewki Macro. Jest to spore zbliżenie, dlatego może okazać się niezbędnym użycie statywu lub podparcia o coś aparatu. Inaczej nasze zdjęcie wyjdzie po prostu rozmazane. Ponadto zdjęcie tym szkiełkiem możemy wykonywać jedynie z odległości ok. 1 cm. Można podejrzeć jakąś muszkę, albo budowę liścia. Najlepsza zabawa zaczyna się moim zdaniem przy Fisheye (ang. rybie oko). Ta soczewka nada fajny efekt fotografowanego budynku, czy mordki Waszego pupila. Jednak i tu pojawia się mała wada, czarna otoczka. Z pewnością przyda się takie zdjęcie wykadrować potem w jakimś prostym programie np. GiMP.