Dzisiejszy wpis trafia na bloga z małym opóźnieniem, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Fotografia z perspektywy lotu ptaka robi ostatnio furorę w Internecie, szczególnie na Instagramie. Przyznam, że dałam się ponieść modzie i poczułam inspirację, by stworzyć swoje własne tło fotograficzne z desek. Chciałabym Wam pokazać, jak wykonać takie tło samemu w domu.

 

Czy tło z desek można wykorzystywać w warunkach domowych?

Jeśli obawiasz się kupowania dużych stołów, bo nie zmieszczą się w Twoim mieszkaniu, nie martw się. Nie musisz kupować większego mieszkania 🙂 Nie musisz potykać się o duże meble, czy przeznaczać całego pokoju na studio fotograficzne. Wystarczy stworzyć banalnie prosty kwadrat z desek. Mała przestrzeń jest dla mnie znaczącym problemem, jeśli chodzi o wszelkie gadżety fotograficzne, dlatego staram się, aby były możliwie najmniejsze. Poza tym w domu nie fotografuję dużych przedmiotów i kwadrat z desek o wymiarach 50x50cm jest dla mnie wystarczający. Łatwo schować go pod łóżko, czy położyć na stole w razie potrzeby, a fotografia przedmiotów, czy jedzenia wykonana na takim tle, jest dużo ciekawsza.

 

 

Co potrzebujesz, aby zrobić tło z desek?

 

Oto lista materiałów, które potrzebujesz, aby stworzyć swoje tło:

  • Młotek;
  • Pędzel do malowania;
  • Gwoździe (staraj się, by nie przekroczyły dwóch grubości deski, bo inaczej będą wystawać);
  • Farba biała lub czarna, matowa, półmatowa lub błyszcząca w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać;
  • Folia malarska lub duży worek na śmieci, aby zabezpieczyć podłogę przed ubrudzeniem.;
  • Biała świeca (opcjonalnie);
  • Deski na płotek lub deski z palety sklepowej, jeśli chcemy, by były szorstkie (deski możesz zakupić w popularnych sklepach budowlanych lub zapytać w sklepach, czy nie mają zbędnych palet).

Zrobienie tła z desek jest banalnie proste, ale zabierze trochę czasu. Rozłóż folię, aby zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniem. Rób to najlepiej na dywanie, aby zamortyzować uderzenia młotka (płytki podłogowe mogłyby popękać). Deski połóż na folii, jedna obok drugiej, tak, by stykały się bokami. Frontem w stronę podłogi. Na górze i na dole połóż dwie poprzeczki i przybij je gwoździami, tak jak na powyższym zdjęciu (uważaj na palce!!!). Gdy przybijesz dokładnie wszystkie deski, obróć kwadrat frontem do siebie, tą część pomaluj farbą. Jeżeli chcesz dodać efekt postarzenia, możesz deski wcześniej natrzeć w kilku miejscach świecą, te miejsca nie pokryją się farbą. Możliwe, że trzeba będzie malować dwa razy. Zostaw palety do wysuszenia i pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia.

Twoje tło jest gotowe, możesz już ustawiać przedmioty. Udanych fotografii 🙂

 

Przykładowe zdjęcie.